Blažková, Jaroslava
Happyendi
Gre za intimen zapis iz življenja slovaške intelektualke in disidentke, biografski roman v pismih, skozi katera spoznavamo avtoričino osebno zgodbe, v kateri skozi pisma opisuje svoje življenje v zrelih letih, ko ki predano in ljubeče skrbi za skrbi za moža, ki je prizadet po hudi možganski kapi. Moža, ki je nekoč predaval o slavnih filozofih, vse od Hegla do Foucaulta, zdaj pa ne zmore prešteti prstov na eni roki.
A Blažková ne objokuje svoje usode, tudi samopomilovanje ji je tuje, svojega ljubega moža neguje in ga ščiti pred krutim zunanjim svetom njunega skupnega doma v Kanadi, ki sta si ga morala ustvariti daleč stran od rodne Bratislave.
Skozi pisma, ki jih pošilja prijateljici Evi, se potopimo v pripoved o njunem življenju, polnem prevratov in težkih trenutkov, pa tudi neskončne lepote, humorja in volje do novih happyendov. Poleg osnovne zgodbe starajočega se para, ki premaguje bolezen, avtorica odpira še teme kot so imigracije, jezikovna ter kulturna izkoreninjenosti, temo socialne ekskluzije oziroma otežene inkluzije tistih, ki po dolgih letih ostajajo tujci v svoji novi domovini.